Letoonia Golf Resort Belek sokakta_calisan_cocuklar_

Mart 10, 2011

0

Antalya’dan Sokakta Çalışan Çocuklara Destek Projesi

Antalya Belediyesi tarafından başlatılan proje, çeşitli sebeplerle sokakta çalışan veya aileleri tarafından çalıştırılan 18 yaş altı çocukların faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik sokakta veya çocukların yoğun olarak bulunduğu yerlerde yapılan psiko-sosyal inceleme, gözlem, teşhis, tespit ve mesleki müdahale işlemleridir.

•Projede görev alacak mobil ekip aracıyla saha çalışması yapılmaktadır.

•Emniyet, Jandarma, Zabıta görevlilerinin ihbarları da değerlendirilerek sokakta çalışan çocukların yerleri tespit edilerek çocuklar araca alınmaktadır.

•Mobil ekip görevlileri teslim tutanağıyla çocukları ÇOGEM’e teslim etmektedir.

•ÇOGEM’ deki sosyal hizmet uzmanları çocukla ön görüşme formu doldurmaktadır.

•Çocuğun ailesi ÇOGEM’e davet edilerek tutanakla çocuk ailesine teslim edilmektedir.

•Çocuğun evine gidilerek çocuk ve ailesiyle ilgili sosyal, ekonomik bilgiler yüz yüze görüşülecek ve Sosyal İnceleme Raporu düzenlenmektedir.

• Mobil ekibi her gün 11.00 – 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Sonuç olarak ise, çocuğunu sokakta çalıştıran ailenin, mali sıkıntılar nedeniyle yeniden bu tür bir eyleme yönelmemesi için aile ekonomisine Büyükşehir Belediyesince katkıda bulunulması öngörülmektedir.

Gerektiğinde aile ve çocuğun psikolojik destek almaları ve eğitimsel destekler vasıtasıyla kapasitelerinin geliştirilmesi çalışmalarına da yer verilmesinin çocuk işçiliğini azaltacağı düşünülmektedir.

Son etapta, çocuğun ailesinin istihdamına yönelik kurslar düzenlenmesi ve sosyal, kültürel ve eğitsel faaliyetlere katılımları aşamasında destekler verilerek, çocuklarını sokakta çalıştırmaları engellenecektir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑