Genel 64197

Eylül 22, 2014

0

Bozkurt Atilla: Türkiye’nin yeni müşteri bulması lazım

Konaklama sürelerinde yaşanan düşüşlere dikkat çeken Letoonia Golf Resort Belek Genel Müdürü Bozkurt Atilla, “Sürekli yatırım yapılıyor ancak yeni müşteri bulmak çok zor. Ne yazık ki ortalıkta dolaşan müşteri hep aynı müşteri. Türkiye’nin yeni müşteri bulması lazım” dedi.

Letoonia Golf Resort Belek Genel Müdürü Bozkurt Atilla ile 2014 sezonunu, yatak arzındaki hızlı artışın rekabete etkisini, turizm sektöründeki istihdam sıkıntısını ve grubun otellerinde yürütülen çalışmaları konuştuk. Atilla TurizmdeBuSabah‘a şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerek Fethiye Letoonia‘da gerekse Belek Letoonia‘da iyi bir sezon geçiriyoruz. Hem doluluk hem de gelir anlamında geçen yılın üzerindeyiz. Geçen yıl yaptığımız bütçenin ne yazık ki biraz altında kaldık. Bunun nedenleri var. Bu yıl fiyatlarla çok fazla oynandı. Yatak kapasitesi ciddi artış gösterdi. Türkiye’de ortalama konaklama süresi çok düşük. Yüzde 5 büyümeden bahsediliyor ama ortalama konaklama süresinde yüzde 20 civarında düşüşler var. Letoonia Belek‘te bundan 4 yıl önce ortalama konaklama süresi 12 günken şu anda 8.2 gün. Burada yüzde 30 civarında bir kaybımız olduğunu söyleyebiliriz. Konuk sayısındaki artış ne yazık ki bizleri o kadar mutlu etmiyor.

“FİYATLAR DÜŞTÜ”

Destinasyon olarak Belek’e baktığınız zaman yıl ortalaması yüzde 62 olduğunu görüyorsunuz. Doluluklar hep belirli aylara yığılıyor. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ağzına kadar dolu ama ne yazık ki kötü bir kış geçiriyoruz ve bu da genel sezon ortalamalarını etkiliyor. Bu yıl daha iyi olabilirdi ancak Ukrayna‘daki kriz, Rusya‘da batan tur operatörleri pazarı olumsuz etkiledi. Kemer ve Alanya’daki Ukrayna yoğunluğunun azalması buraları ister istemez Rus pazarına yöneltti. Tabii burada çok düşük fiyatlar konuşuldu. Düşük fiyatlara odalar verildi. Bir de bu yıl özellikle Rus pazarı için liste modası çıktı. “Elimizde liste var lütfen bu odaları 100 dolardan alır mısınız?” şeklinde taleplerle karşılaşınca 2014 biraz sıkıntılı geçti. Liste furyasının bir tur operatörü oyunu olduğunu düşünmüyorum. Bence bu manevraları uçak koltuklarını satabilmek adına yaptılar. Çünkü boş kalan uçak koltuğunun maliyeti çok yüksek. Sonuçta ufak tefek kavga ve dövüşlerle iyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum.

“ANTALYA’YA 500 BİN İNGİLİZ BİLE GETİREMİYORUZ”

Sürekli yatırım yapıyoruz ancak yeni müşteri bulmak çok zor. Ne yazık ki ortalıkta dolaşan müşteri hep aynı müşteri. Yüzde 25 civarında tekrar müşteri profiline sahibiz. Ancak gelen misafirler arasında yaptığımız ankette yüzde 90 kadarının daha önce Türkiye‘ye geldiğini görüyoruz. Yatırımlar çok güzel ama bu yatırımlar misafir olduğu zaman güzel. Yeni konuk bulamazsanız mevcut için oteller rekabete girecek ve ne yazık ki bu rekabet fiyatsal bir rekabet olacak. Aynı konuk sürekli oteller arasında hareket halinde oluyor. Türkiye’nin yeni müşteri bulması lazım. Bugün İngiltere‘den Antalya‘ya gelen ziyaretçi sayısı 3-4 milyonu bulmadığı sürece zaten biz Antalya’da İngilizlere servis vermiyoruz demektir. Bugün Antalya‘ya 500 bin İngiliz bile getiremiyoruz. Bence bu büyük bir başarısızlık. Bugün ana pazarlar Almanya ve Rusya. Bu pazarlardan birinin devre dışı kaldığında Antalya’yı bırakın Türk turizmini bir düşünün! Bizim pazar çeşitliliği yapmamız lazım ki bu yeni yapılan yatırımlar da değer bulabilsin. Şu anda onlar da mevcut pastadan pay almaya çalışıyorlar.

“LETOONIA BELEK YENİLENDİ SIRADA FETHİYE VAR”

Bu yıl Letoonia olarak Belek’te 455 odamızı yeniledik. Bütün restoran ve yaşam alanları yenilendi. Genelde bu tip yatırımlar mevcut fiyatlarınızın üzerine çıkıp daha yüksek fiyatlarla satabilmek için gerçekleştirilir ama ne yazık ki Türkiye’de öyle bir hal aldı ki siz bütün bu yatırımları mevcut halinizi koruyabilmek için yapıyorsunuz. Tabii ki yaptığımız renovasyonun gelirimizi hiç etkilemedi diyemeyiz. Bize olumlu etkileri oldu. Bu kış mevsiminde de Fethiye Letoonia’yı renove edeceğiz. Geçen sene ana binamız ve restoranlarımız yapılmıştı. Bu yıl da 350 odamızı renove edeceğiz. Mevcut doku ve karakterimizi koruyarak yenileme çalışmaları yapıyoruz. Amaç daha güzel ve konforlu bir tatil sunabilmek.”

Kaynak: www.turizmdebusabah.com Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑