Belek’te Tatil

Aspendos

Uzun sahil şeridi, benzersiz doğa örtüsü, çam ormanları, ulaşım kolaylığı ve golf sahalarıyla Belek…

Doğal güzellikleri, tarihi değerleri ve golf tesisleriyle son zamanların popüler tatil beldelerinden olan Belek, Antalya‘nın Serik ilçesine bağlıdır ve Akdeniz kıyısındadır.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından tercih edilen Belek, MS 2. yy’da yerleşim yeri olarak ilk kez Bergama Krallığına bağlı halkın tercih ettiği bir yöre olmuştur. Daha sonrasında Batı Trakya Türkleri ve Girit Türklerine yurt olmuştur Belek. 1980′li yıllarda keşfedilerek, turizm yatırımcılarının dikkatini çeken ve hızla gelişerek bir turizm cennetine dönüşen Belek, dünyanın tanıdığı bir tatil beldesi konumundadır günümüzde.

Ilıman iklimi sayesinde dört mevsim tatil için tercih edilen Belek‘te yazların sıcak ve kurak, kışların ise ılık ve yağışlı geçtiği Akdeniz İklimi hüküm sürmektedir.

Turizmciler tarafından keşfedilmeden önce balıkçılık, pamuk ve tütün yetiştiriciliği ve sığırcılıkla geçimlerini sağlayan Belek halkı, son zamanlarda geçimini turizm ve tarımdan sağlamaktadır.

Belek‘e geldiğinizde 100′den fazla kuş türüne ve 600 civarındaki farklı güzellikteki bitki türüne de ev sahipliği yapan ve yedi küçük göleti olan doğa harikası Kurşunlu Şelalesini ve arkasına gizlenmiş mağarayı, Belek’e sadece 8 km uzaklıktaki tarihin en iyi korunmuş Roma tiyatrosu olan görkemli Aspendos ve yakınlarındaki yine Roma Dönemine ait Aspendos Su Kemerlerini, MÖ 1500lü yıllardan günümüze ulaşan bir Hitit mirası olan tiyatrosu, hipodromu, Roma kapısı, hamamı, agorası, sütunlu caddesi, dükkanları ve Akropolü ile Perge Antik Kentini, 2004 yılında açılan ve Cami, Kilise ve Sinagogu bir bahçede buluşturan Dinler Bahçesini, Mavi Bayraklı Belek Plajlarını ve Belek’ten sadece yarım saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz mesafede bulunan Antalya ve Alanya’yı gezip görebilirsiniz.

Bu tarihi ve doğa güzellikleri gezip görmenin dışında, temiz havada, yemyeşil tepeler üzerinde yürürken eğlenip, stres atarak ve dinlenerek golf yapabilirsiniz. Görülmeye değer, ulaşımı kolay Kurşunlu Şelalesi yakınlarında enfes doğanın tadını çıkarıp, piknik yapabilir, Köprülü Çayı’nda rafting yapabilir, usta aşçıların mutfağından çıkan birbirinden lezzetli, lezzetli oldukları kadar da göze hitap eden enfes yemekleri afiyetle yiyebilir, Mavi Bayraklı Belek Plajlarında temiz denizin ve kumsalın tadını çıkararak, hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Kendi aracınızla geliyorsanız Afyon-Kütahya  -Burdur-Antalya güzergahını kullanarak Alanya yönüne doğru ilerleyip tabelaları takip ederek Belek’e ulaşabilir, otobüs yolculuğunu tercih ederseniz Türkiye’nin her yerinden özellikle bahar ve yaz aylarında araç bulmakta sorun yaşamazsınız ve havayoluyla gelmek isterseniz Antalya Havaalanına sadece 20 dakika uzaklıktaki Belek’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tatilinizi uzun sahil şeridi, benzersiz doğa örtüsü, çam ormanları, ulaşım kolaylığı ve golf sahalarıyla dünyaca ünlü Belek’te geçirmek isterseniz, Letoonia Golf Resorts Otelimize davetlisiniz. Dilediğiniz tatili Letoonia Golf Resorts ile geçirip, evinize dinlenmiş bir şekilde dönebilirsiniz.

Belek Konumu:

Doğal güzellikleri, tarihi değerleri ve golf tesisleriyle son zamanların popüler tatil beldelerinden olan Belek, Antalya’nın Serik ilçesine bağlıdır ve Akdeniz kıyısında, Antalya’ya sadece 35 km uzaklıktadır.

Belek Genel Nüfusu:

12000 civarında olan Belek nüfusu, bahar ve yaz aylarında katlanarak artmaktadır.

Belek İklimi:

Dört mevsim tatil için tercih edilen Belek’te yazların sıcak ve kurak, kışların ise ılık ve yağışlı geçtiği Akdeniz İklimi hüküm sürmektedir.

Belek Geçim Kaynakları:

Turizmciler tarafından keşfedilmeden önce balıkçılık, pamuk ve tütün yetiştiriciliği ve sığırcılıkla geçimlerini sağlayan Belek halkı, son zamanlarda geçimini turizm ve tarımdan sağlamaktadır.

Belek’te Görülmesi Gereken Yerler:

 • 100′den fazla kuş türüne ve 600 civarındaki farklı güzellikteki bitki türüne de ev sahipliği yapan ve yedi küçük göleti olan doğa harikası Kurşunlu Şelalesi ve arkasına gizlenmiş mağara,
 • Belek’e sadece 8 km uzaklıktaki tarihin en iyi korunmuş Roma tiyatrosu olan görkemli Aspendos ve yakınlarındaki yine Roma Dönemine ait Aspendos Su Kemerleri,
 • MÖ 1500′lü yıllardan günümüze ulaşan bir Hitit mirası olan Perge Antik Kenti,
 • 2004 yılında açılan ve Cami, Kilise ve Sinagogu bir bahçede buluşturan Dinler Bahçesi, Mavi Bayraklı Belek Plajları, sadece yarım saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz mesafede bulunan Antalya ve Alanya.

Belek’te Muhakkak Yapılması Gerekenler:

 • Temiz havada, yemyeşil tepeler üzerinde yürürken eğlenip, stres atarak ve dinlenerek golf yapabilir,
 • Görülmeye değer, ulaşımı kolay Kurşunlu Şelalesi yakınlarında enfes doğanın tadını çıkarıp, piknik yapabilir,
 • Tiyatrosu, hipodromu, Roma kapısı, hamamı, agorası, sütunlu caddesi, dükkanları ve Akropolü ile Perge Antik Kentini gezebilir,
 • Köprülü Çayı’nda rafting yapabilir,
 • Günlük turlarla Alanya, Antalya ve Manavgat Çayı’na gidebilir,
 • Su parkındaki su kaydıraklarında ve dalgalı havuzda çocuklar gibi eğlenebilir, balinaları, fok balıklarını ve denizaslanlarının gösterisini izleyebilir, balina ve denizaslanları ile fotoğraf çektirebilir ve isterseniz fok balıkları ile yüzebilirsiniz,
 • Bar ve diskolarda sabahlara kadar eğlenebilir,
 • Mavi Bayraklı Belek Plajlarında temiz denizin ve kumsalın tadını çıkararak, hoşça vakit geçirebilir,
 • Görkemli Aspendos Tiyatrosunu ve yakınlarındaki Aspendos Su Kemerlerini ziyaret edebilir,
 • Usta aşçıların mutfağından çıkan birbirinden lezzetli, lezzetli oldukları kadar da göze hitap eden enfes yemekleri afiyetle yiyebilir,
 • Cami, Kilise ve Sinagogu bir bahçede buluşturan Dinler Bahçesi’ni gezip bol bol resim çekebilirsiniz Belek’te.

Belek Tarihi Yerler:

Belek’e sadece 8 km uzaklıktaki tarihin en iyi korunmuş Roma tiyatrosu olan görkemli Aspendos ve yakınlarındaki yine Roma Dönemine ait Aspendos Su Kemerleri, MÖ 1500′lü yıllardan günümüze ulaşan bir Hitit mirası olan Perge Antik Kenti.

Belek Yemek Kültürü:

Usta aşçıların mutfağından çıkan birbirinden lezzetli, lezzetli oldukları kadar da göze hitap eden enfes yemekleri bulabileceğiniz Belek’te kesinlikle aç kalmazsınız. Her zevke ve keseye uygun alabalıktan pizzaya çok çeşitli yemek çeşidi bulabilirsiniz


Back to Top ↑